۱۳۸۸ مرداد ۷, چهارشنبه

پشت‌پرده‌ي سقوط هواپيماها و اختلال در خطوط هوايي ايران// همه قرباني سيستم ارسال پارازيت‌ شدند

دو هفته‌ی پیش زمانی که پرواز شماره‌ی 7908 تهران – ایروان در اطراف قزوین سقوط کرد با توجه به سابقه‌ی سقوط چند فروند هواپیمای توپولوف دیگر در گذشته، این اتفاق نیز به حساب کیفیت پایین این مدل از هواپیماها گذاشته شد، با سقوط دومین هواپیما که باز هم یک هواپیمای روسی دیگر بود بحث نبود قطعات برای اورهال (Over Haul) این هواپیماها از سوي روسیه مطرح شد تا اینکه دوم مرداد هواپیمای ایرباس (تولید شده توسط اتحادیه‌ی اروپا) شرکت هواپیمایی ایران ایر در فرودگاه ارومیه هنگام بلند شدن از باند خارج شد، با توجه به برخورد دو دستگاه قطار، خارج شدن دو فروند هواپیما از باند و نبود امکان فرود برای دو فروند هواپیمای دیگر و نیز با توجه به اینکه تمامی این فجایع در فاصله ی زمانی 11 صبح تا 5 بعد از ظهر اتفاق افتاده است، ماجرا شکل تازه‌ای به خود گرفت.
پس از این رويدادها یکي از خبرنگاران تيم خبري چریک آنلاین، برای اطلاع از علل این وقایع به تحقیق و گفتگو با کارشناسان هواپیمایی و نیز چند تن از متخصصان رشته ی مخابرات پرداخت که بخش اصلي و کلي اين تحقيقات را در گزارش حاضر مي‌خوانيد.
همانطور که بيشتر مسافران خطوط هوایی می دانند، زمان پرواز به سه بخش Take off , Cruise , Landing تقسیم می شود، بیشترین امکان حادثه در زمان بلند شدن و فرود آمدن یعنی Take Off و Landing وجود دارد ، در این مراحل خلبان با توجه به اطلاعاتی که از دستگاه‌های کمک ناوبری دریافت می کند اقدام به کنترل هواپیما جهت بلند شدن و یا فرود آمدن بر روی باند می کند، و در حالت پرواز یا Cruise کنترل هواپیما به کمک سیستم موقعیت یاب جهانی یا GPS صورت می گیرد ، از زمانی که مسافران اجازه باز کردن کمربندهایشان را دارند تا زمانی که مجدداً به آنها اعلام می شود کمربند هایشان را ببندند مرحله‌ی کروز نامیده می شود، در تمام این مراحل ارتباط میان هواپیما و سیستم‌های کمک ناوبری به‌وسیله ی امواج رادیویی برقرار می شود، محدوده‌ی فرکانسی این امواج برای دستگاه‌های زمینی مگا و برای سیستم های ماهواره‌ای گیگا هرتز است.

علت اصلي سقوط هواپيماها چيست؟

هرگونه اختلال در برقراری ارتباط میان هواپیما و سیستم های کمک ناوبری می تواند منجر به یک حادثه شود، اما دلیل این اختلالات چیست ؟
پس از کودتای انتخاباتی 22 خرداد، دولت برای سانسور شبکه‌های ماهواره‌ای به ارسال پارازیت بر روی فرکانس برخی از شبکه ها از جمله بی بی سی فارسی و صدای آمریکا اقدام کرد، در ابتدا ارسال این پارازیت‌ها از فرستنده ای در شرق مدیترانه و به احتمال فراوان از داخل لبنان صورت می گرفت به این ترتیب که امواج پارازیت درست بر روی فرکانس مورد نظر برای ماهواره ی هاتبرد ارسال می شد و با ارسال همزمان سیگنال و نویز ، دستگاه ریسیور امکان پردازش تصویر را نمی یافت، این روند ادامه داشت تا زمانی که تیم اداره کننده ی ماهواره ی هاتبرد برای جلوگیری از سوءاستفاده از تجهیزاتی که در اختیار جمهوری اسلامی قرار داده اند، در تاریخ سوم تیر ماه اقدام به قطع 8 ساعته‌ی کلیه‌ی فرکانس‌های مربوط به جمهوری اسلامی کردند ، به‌گونه ای که شبکه های استانی تلویزیون ایران برای 8 ساعت امکان دریافت و پخش برنامه های شبکه های مستقر در تهران را نداشتند، با این اقدام ارسال پارازیت از فرستنده‌ی يادشده متوقف شد و پس از آن برای چند روز شبکه هایی که قبل تر مسدود شده بودند ، بدون مشکل قابل دسترسی شدند.
از آنجایی که حکومت باز هم در صدد مسدود کردن تعداد زیادی از شبکه‌های ماهواره ای بود ابتدا اقدام به ارسال پارازیت از طریق فرستنده‌های زمینی کرد، این فرستنده‌ها که از شرکت‌های زیمنس، نوکیا و سامسونگ خریداری شده بودند به همراه نمونه‌هایی که با کپی برداری در داخل تولید می شدند در نقاط مختلف شهر تهران نصب شدند، اما از آنجایی که فرستنده‌های زمینی نیاز به دید دیش به دیش دارند ، مسدود کردن شبکه های ماهواره ای برای تمام شهروندان امکان پذیر نبود، بنابراين حکومت تلاش برای خریداری دستگاه‌های جدید را آغاز کرد تا اینکه حدود سه هفته پیش چند دستگاه ارسال امواج از روسیه خریداری و در اطراف تهران نصب شد .
ماهواره هایی که در اطراف زمین در حال چرخش هستند با استفاده از سلول های خورشیدی تنها قادر به تامین انرژی مورد نیاز خود هستند و امکان تقویت امواج دریافتی براي ارسال به زمین را ندارند، بنابراين با توجه به تعداد زیاد دریافت کنندگان امواج ماهواره ای براي آنکه امواج، انرژی لازم برای رسیدن به زمین را داشته باشند لازم است تا امواج با انرژی بسیار بالایی برای ماهواره ها ارسال شوند و ارسال امواج با انرژی بسیار بالا باعث اختلال در کار سایر سیستم‌های رادیویی از جمله سیستمهای ناوبری هواپیماها و قطارها می‌شود .
در هواپیما از 4 سیستم ناوبری NDB (ارايه دهنده اطلاعات جهت به هواپیما)، VOR (ارايه دهنده اطلاعات زاویه و جهت و مشخص کننده راه‌های هوائی) ، DME (ارايه دهنده فاصله از فرودگاه) و ILS (سیستم ناوبری فرود هواپیما بدون دید) برای انجام پروازها استفاده می شود و در قطارها نیز از سیستمی مشابه به نام ATP استفاده می‌شود که در واقع مسئولیت اعمال محدودیت سرعت و نیز برقراری فاصله مجاز تا قطار بعدی را عهده دار است .
به منظور كنترل و هدايت هواپيماها در آسمان كشور و فرودگاه‌ها ، حدود 400 دستگاه، تجهيزات و سيستم‌هاي ارتباطي، کمک ناوبري و نظارتي مختلف تهیه شده و در ايستگاه‌هاي هوانوردي و فرودگاه‌ها نصب شده است ، هم اكنون ارايه خدمات در آسمان كشور از طريق مركز كنترل تهران انجام مي پذيرد و به‌صورت جانشين، يك سيستم نيز در محل فرودگاه امام نصب شده تا در مواقع ضروري از آن استفاده شود .
به‌طور خلاصه می توان گفت با توجه به نصب فرستنده ی ارسال پارازیت برای شبکه های ماهواره ای در اطراف تهران و قرار داشتن مرکز کنترل خطوط هوایی ایران در همین شهر ، امواج با انرژی بسیار زیادی که از طرف این فرستنده تولید می شوند علاوه بر مختل کردن شبکه های ماهواره ای باعث ایجاد اختلال در سیستم ناوبری هوایی و ریلی کشور شده اند بطوری که طی دو هفته ی گذشته شاهد چندین مورد حادثه ی هوایی و ریلی بودیم و تعداد زیادی از هموطنانمان جان خودشان را در این سوانح تنها به دلیل ترس حکومت از چند شبکه ی ماهواره ای از دست داده اند .
برای اطلاع بیشتر از چگونگی کارکرد سیستمهای ناوبری هوایی یک فایل PDF ضمیمه ی این گزارش است.

http://rapidshare.com/files/261206293/CNS-ATM.rar.html

۸ نظر:

ناشناس گفت...

در ضمن اين امواج "ميرا" نيستند. يعني مانند امواج ماهواره نيستند که پس از برخورد به جسم سخت از بين بروند. بنابريا نپس از برخورد با اجسام سخت مسير خود را عوض کرده و از بين نمي روند. به همين علت محيط مغناطيسي بسيار بالايي را به وجود مي آورند که بسيار خطرناک تر از در زندگي در حوالي دکل هاي فشار قوي برق است و موجب ايجاد تومور و يا تشديد بيماري هاي خفته در بدن و بروز ناهماهنگي در اجراي فرامين بدن که از مغز صادر مي شود يا دستورات اشتباه مغز به اجزاي بدن و نيز کم حوصلگي و خشونت ناخواسته مي گردد. خداوند عاقبت ما را ختم به خير کند. آمين.

ناشناس گفت...

besyra motesaefam..ke in hokomat jane mardoemsh barash hich arzeshi nadare...mardome aziz hoshyar bashid! ta vaghti injrooie az khotoote havayi estefade nakonid!!!.....movafah bashid

ناشناس گفت...

آقا RAPIDSHARE براي FREE USER ها اجازه بيشتر از 10 بار دانلود نميده .
يعني چون شما يه يوزر رجيستر نشده ايد و فايل رو اين سايت آپلود كرديد فقط 10 نفر ميتونند اون فايلو دانلود كنند.
لطفا رو يه سايت ديگه اين فايل PDF رو آپلود كنيد.
ممنون

شاهین گفت...

لطفا پیش از پخش شایعه اندکی از صاحبنظران تحقیق کنید. فرکانس دریافت از ماهواره ها بین 11 تا 12-13 گیگاهرتز است. فرکانس ارسال ماهواره نیز حدود 14 گیگا هرتز است. این به معنی آنست که برای پارازیت روی امواج ماهواره فرکانس منبع نویز باید همین حدود (بسته به کانالی که می خواهید آنرا بزنید) باشد. این در حالیست که فرکانس سیستم های ناوبری در حد 200 تا 400 مگا هرتز است. بنابراین تداخل منبع نویز ماهواره با سیستم ناوبری هواپیما غیر ممکن است

ناشناس گفت...

من نوشته شما رو با یک مهندس خبره مخابرات طرح کردم. این مشکلات در موردش وجود داره که ممنون میشم اگه جوابی داشته باشین بدین.

1. we're having tens of international flights and hunders of domestic flights leaving or arriving at Tehran. why don't all of them have problems?
2. the second plan accident this week was in Mashhad? How about that?
3. How can anyone send a parazit signal to the satellite (let's say from Lebonan) to distort the function of the satellite?

To be frank, I doubt the facts provided in the report seriously.

ناشناس گفت...

عزیز من ، مطمئن هستم شما نیت خیر داری و میخواهی کمک کنی. ولی این را باید بگوییم که وارد شدن در مباحث علمی دو چیز لازم داره اول دانش دوم مرجع. متاسفانه در مقاله شما هیچ کدام نیست. من وارد بحث سیاسی نمیشم چون باهم هم عقیده هستیم. من به عنوان کارشناس مخابرات به شما این طور میگویم بحث تداخل امواج بسیار پیچیده و نیازمند صرف زمان زیاد برای حصول یک نتیجه گیری است به شرطی که تمامی پارامترها معلوم باشد که در اینجا نیست. مخلوط کردن مسائل گوناگون علمی که شاید برخی برای اولین با میشنوند و نتیجه گیریهای بدون منبع گره گشای این جنبش نیست. اتفاقا من فکر میکنم حالا که شما علاقه مندید از طریق همین اینترنت که در دسترس دارید به جستجوی منابع مرتبط با امواج ، سیستمهای ارتباطات ماهواره و تکنولوژی آن و چگونگی تولید پارازیت یا نویز بر روی آن بگردید. همچنین بررسی کنید سیستمهای ناوبری هواپیماها که NDB (چون در باند LF کار میکند) که شما نام بردید اتفاقا جز مهم آنها نیست، به هر حال موفق باشید.

ناشناس گفت...

http://xs142.xs.to/xs142/09316/rh585.jpg

a picture for these days.

ناشناس گفت...

اگه هر چه سریع تر به شبهات وارد شده توسط خوانندگان جواب ندهید، اعتبار خودتونو از دست میدید