۱۳۸۷ اسفند ۱۸, یکشنبه

آیا دبیر تهرانی را امروز شلاق می زنند؟

رضا عبدی دبیر زبان انگلیسی دبیرستان های مهر و شهید جوکار منطقه 18 شهر تهران با 16 سال سابقه کار آموزشی ، باید تا آخر وقت اداری روز یکشنبه 18 اسفند به دایره اجرای احکام دادسرای انقلاب مراجعه کند.

عبدی در دادگاه بدوی به استناد ماده 618 قانون مجازات اسلامی به 5 ماه حبس و 20 ضربه شلاق محکوم شده است. اتهام وی «اخلال در نظم عمومی از طریق تجمع غیر قانونی در مقابل مجلس» بوده است. معلمان با نگرانی می پرسند که آیا حکم شلاق در مورد این دبیر اجرا خواهد شد؟

به موجب ماده 618 «هركس با هياهو و جنجال يا حركات غير متعارف يا تعرض به افراد موجب اخلال نظم وآسايش وآرامش عمومي گردد يا مردم رااز كسب وكار باز دارد به حبس از سه ماه تا يك سال وتا ( 74 ) ضربه شلاق محكوم خواهد شد» .

به عقيده بسیاری از حقوقدانان از جمله عبدالفتاح سلطانی وکیل مدافع این دبیر ، ماده 618 منطبق بر اتهام معلمانی که برای اعتراض به عدم اجرای قانون مدیریت خدمات مقابل مجلس تجمع آرام و مسالمت آمیز برگزار کرده اند، نیست و در مورد افراد شرور اراذل واوباش و باجگیران خیابانی از این ماده استفاده می شود. .

این حکم در شهریور ماه سال جاری به متهم ابلاغ شد. این فعال صنفی که در جریان اعتراضات اردیبهشت سال 86 به مدت یک هفته بازداشت و به قید وثیقه 40 میلیونی آزاد شده است در موعد قانونی به حکم دادگاه عمومی شعبه 1059 اعتراض کرد.

به گفته عبدی ، شعبه 19 دادگاه تجدید نظراستان تهران حکم دادگاه بدوی را تایید کرد. در حکم صادره آمده است که به دلیل وضعیت اجتماعی متهم، بدل از 5ماه زندان به پرداخت 200 هزار تومان وبدل از 20 ضربه شلاق به پرداخت 50 هزار تومان محکوم می گردد.

عبدی در مورد اینکه آیا جریمه را پرداخت کرده است یا نه ، می گوید : حکم دادگاه تجدید نظر تا کنون رسما به وی ویا وکیلش ابلاغ نشده و این احضاریه برای او خارج از انتظار بوده است. عبدی افزود که این احضاریه را روز 5 شنبه 16 اسفند دریافت کرده و قرار است امروز به دایره اجرای احکام دادگاه انقلاب مراجعه کند.

این فعال صنفی در مورد اینکه آیا جریمه را پرداخت خواهد کرد ودر صورتی که جریمه پرداخت نشود آیا حکم شلاق و زندان اجرا خواهد شد، گفت: فردا به دادسرای انقلاب مراجعه و تقاضای مهلت برای پرداخت جریمه می کنم . اگر بپذیرند عیدی امسالم را که هنوز پرداخت نشده است بابت بدل از حبس و شلاق به حساب دادگستری می ریزم.

عبدی صدور این گونه احکام را توهین به جایگاه معلمان می داند و اظهار تاسف می کند که چگونه یک قاضی در مملکت اسلامی که در آن شغل معلمی همردیف شغل انبیا قلمداد می شود یک معلم را به موجب ماده ای که در مورد اراذل و اوباش کاربرد دارد محکوم به شلاق و زندان می کند.

احضار این دبیر تهرانی در میان معلمان بازتاب گسترده ای داشت. صدور حکم شلاق برای فعالان صنفی تا کنون بی سابقه بوده است. بعد از تجمعات معلمان در سال 85 و 86 برای تعدادی از معلمان پرونده های قضایی تشکیل و اکثرا به حبس تعلیقی محکوم شده اند. علاوه بر این هیات های تخلفات اداری نیز در این مدت احکام سنگینی شامل تبعید و بازنشستگی پیش از موعد و کسر گروه و کسر حقوق برای معلمان صادر کرده اند.

۲ نظر:

دیااکو گفت...

سلام
واقعا جای تاسف است که اینچنین با مردم عادی و معلمان که خود دولت این‌همه شعار انبیایی بودن شغلشان را می‌دهد برخورد میکنند
اگر به این معلم دسترسی داشتید من حاضرم این مبلغ جریمه را برای تشکر از ایشان به جای ایشان بپردازم

ناشناس گفت...

مرگ بر اسلام و دار دستش